Estetik Dolgu
1597
page-template-default,page,page-id-1597,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-28.7,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,elementor-default,elementor-kit-7,elementor-page elementor-page-1597

Estetik Dolgu

Estetik Dolgu Nedir?

Son yıllarda siyah dolgu uygulamasının yerini alan estetik dolgu, dişlerdeki eksiklik ve hasarlı durumları herhangi bir görünüm kaygısı yaratmada çözen dolgu yöntemidir. Diş renginde yapılan estetik dolgular, hem ön hem de arka dişlere uygulanmaktadır. Özel bir ışık tekniği ile yapıştırılan estetik dolgu, amalgam dolguların estetik beklentileri karşılamaması nedeniyle tercih edilmektedir. Kompozit ve porselen malzemeden hazırlanan estetik diş dolgusu, 1960’larda yalnızca ön diş dolgusu şeklinde kullanılırken günümüzde arka dişlerde de uygulanabilmektedir.

Estetik Dolgu Neden Yaptırılmalıdır?

Ağız hijyeninin sağlanmadığı durumlarda ya da zamana bağlı olarak dişlerde çürük, kırılma ve aşınma durumları görülebilir. Kırılan ve çürüyen dişlerin eski formuna kavuşması için estetik diş hekimliği tedavi yöntemi olan dolgu uygulamalarından yararlanılabilir. Siyah dolguların yarattığı kötü görünümü ortadan kaldıran estetik dolgular:

  • Dişlerde oluşan kalıcı renk bozukluklarının giderilmesi
  • Çürümüş ve herhangi bir sebepten kırılan dişlerin onarılması
  • Dişler arasında oluşan boşlukların kapatılması ya da diş boyunun uzatılması
  • Dişlerde şekil değişikliği yaparak kişiye özel gülüş tasarımı yapmak amacıyla uygulanabilir.

 

Estetik diş dolgusu genel anlamda dişlere eski görünümünü, sağlığını ve gücünü kazandırmak için yapılmaktadır. Hem görsel hem de fonksiyonel olarak tatmin edici estetik diş hekimliği uygulamalarındandır.

Estetik Dolgu Uygulama Süresi

Estetik diş dolgusu avantajları arasında uygulama süresinin kısalığı da yer alır. Estetik dolgu işleminin süresi, dolgu yapılacak dişin ve dişteki tahribatın büyüklüğüne göre değişse de yaklaşık yarım saatlik sürelerde tamamlanmaktadır.

Nasıl Yardımcı Olabilrim?